Slovník pojmů

Nejste si tak úplně jistí, co některý pojem u výrobku znamená? Nebo se s ním třeba setkáváte poprvé? Právě od toho jsme pro Vás připravili menší slovníček pojmů, ve kterém Vám vysvětlíme, co bude potřeba. Pokud jste nějaký pojem nenašli, neváhejte nám napsat a my sem potřebné informace doplníme :)


A

Aminokyseliny

Aminokyseliny jsou součástí proteinů, tedy bílkovin. Jsou stavebním prvkem při budování svalové hmoty, což využívají především kulturisté. Amonikyseliny jsou důležitým prvkem, který ovšem naše tělo nezpracuje všechen. Část, kterou hned nezpracuje při tvorbě bílkovin, jednoduše vyloučí ven. Proto tedy není možné si udělat "zásobu" aminokyselin, ale musíme je doplňovat pravidelně. Dělíme je na esenciální a neesenciální. Esenciální aminokyseliny si naše tělu neumí samo vyrobit - o tuto schopnost jsme v průběhu vývoje přišli, protože je energeticky náročný a je pro nás výhodnější získat je z potravin. Zároveň jsou pro nás ale esenciální aminokyseliny nepostradatelné, a proto je tedy musíme tělu dodávat.


B

C

D


E

Esenciální aminokyseliny

viz. Aminokyseliny


F

Flavonoidy

Flavonoidy jsou látky obsažené v rostlinnách a pro lidský organismus jsou cenné zejména díky svým antioxidačním účinkům. Mají pozitivní vliv na cévy, které regenerují a zpevňují. Milovníci čokolády jsou flavonoidy dobře zásobeni, protože se vyskytují v kakau.

G

H

CH

I

J


K

L

M

N

O


P

Paleo strava

Paleo strava vychází z doby Paleolitu a podoby stravování v tomto období. Z jídelníčku jsou tedy vyřazovány zemědělské produkty jako jsou obiloviny, luštěniny, mléko, sýry, pečivo a další zpracovávané potraviny.

Panela

Panela je přírodní sladidlo. Získává se lisováním stébel cukrové třtiny těsně po jejich sklizení. Vylisovaná šťáva se následně vysuší a nadrtí na jemný prášek. Také se jí říká tzv. rapadura. Je to zdravější varianta bílého cukru, protože ačkoliv je také kalorická, tak si narozdíl od cukru zachovává vysoké množství živin.

Proteinový izolát

Nejčastěji se setkáváme se 3 základními druhy proteinů, a to proteinový hydrolyzát, izolát nebo koncentrát. Liší se obsahem,makroživin (tedy cukry, tuky, bílkoviny), vstřebatelností a chutí. Nejlevnější a zároveň nejméně "kvalitní" je koncektrát, který obsahuje 30 - 80 % bílkovin. Oproti tomu proteinový izolát má obsah bílkovin 80 % a více. Nejvyšší obsah bílkovin pak má hydrolyzát, který se vyrábí z izolátu jeho dalším štěpením (tím se zajistí i lepší vstřebatelnost pro náš organismus).


Q


R

Raw strava

Raw strava se také nazývá tzv. "živá" strava. Jedná se o šetrný nechemický způsob úpravy potravin při nízkých teplotách. Teplota nesmí přesáhnout 42°C, protože pouze takto se v potravině uchovají pro náš organismus cenné látky. Sušíte doma třeba ovoce? Dodržte tedy teplotu do 42°C a nepřijdete tak o zdraví prospěšné látky.


S

Superpotraviny

Superpotraviny jsou takové potraviny, které jsou bohaté na množství tělu prospěšných látek, jako jsou vitamíny, minerály, antioxidanty a další. Tyto živiny dostáváme do těla i z ostatních potraviny, ale superpotraviny (nebo také superfoods) jsou výjimečné právě vysokým množstvím těchto výživných látek. Díky nim máme více energie, posilují naši imunitu, některé dobře detoxikují tělo apod.


T

U

V

W

X

Y

Z


 

 

Aby tento web správně fungoval, používáme sušenky! Proč jsou tak dobré? Protože díky nim zvyšujeme kvalitu našich služeb, můžeme personalizovat nabídky a analyzovat návštěvnost. Dalším procházením těchto stránek vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací.