Maca - peruánský zázrak

Maca - peruánský zázrak
 
Zázračná rostlina Maca, latinsky Lepidium peruviana se také nazývá "Královnou And" či "peruánskou viagrou" - působí totiž pozitivně na mužský i ženský pohlavní systém, sexualitu a plodnost.
Řadí se mezi tzv. superpotraviny. Je to zároveň jídlo a bylina, která se stala již před více než dvěma tisíci lety základní součástí jídelníčku původních obyvatel dnešního jihoamerického státu Peru.
 
 
Ti využívali schopnosti macy k posílení organismu, zvýšení energie, vytrvalosti a síly. V 16. století ji na tomto území objevili španělští námořníci a vojáci, když si na svém tažení Latinskou Amerikou všímali nebývalé vitality mul a mezků, které domorodci přikrmovali zvláštními sušenými hlízami. Poté, co obdrželi od domorodců prášek z usušených kořenů, se mnohým z nich již po krátké době upravilo zažívání, zlepšila tělesná kondice i psychická vitalita. Macu užívali peruánští indiáni před bitvou. Dodává energii, urychluje regeneraci a udržuje psychickou a fyzickou rovnováhu. 
shutterstock_117589225
 
 
 
 
 
Co je to maca
 
Z této vytrvalé rostliny z čeledi brukvovitých se konzumují světlé hlízy podobné ředkvi nebo malé řepě. V Peru se maca pěstuje v Andách v nadmořských výškách od 3500 do 4500 metrů. V těchto specifických a drsných podmínkách roste maca po celý rok. I dnes je maca významnou potravinou indiánských a hispánských obyvatel Peru, ale díky svým výjimečným účinkům na lidské zdraví je stále oblíbenější i v jiných částech světa.  
 
 
 
Co Maca obsahuje
 
Jedná se o 100% přírodní potravinový doplněk, bez konzervačních prostředků, barviv a dalších přídavků. Obsahuje neuvěřitelné množství vitamínů, minerálů a dalších živin. Maca je doslova pokladnicí zdraví prospěšných látek. Její vysoké nutriční hodnoty využívají také sportovci pro rozvoj svalové hmoty. Jen v kořenu se vyskytuje přibližně 30% nasycených a 70% nenasycených mastných kyselin. Kromě toho je zde 60% sacharidů, 10% bílkovin a vláknina. Z minerálních látek je to hlavně železo, hořčík, jód, draslík a vápník. Má i afrodiziakální účinky a mnoho vitamínů, zejména B a C.
 
 
 
Extrakt
 
Maca se vám nabízí jako sušený prášek nebo extrakt. Oproti sušenému kořenu v prášku se extrakt snadněji připravuje a lépe dávkuje, neboť stačí velmi malé množství. Doporučuje se 1-2 odměrky (0,5-1,2 g) extraktu rozmíchat v jakékoliv tekutině a užívat 2x denně. Tento produkt je schválen EU jako potravina.